Our Teachers

Mrs. Rivka Wolf
Director Student Support Services
Orly Paz
Lunch Program
Maryann Benjamin
Iban Lemache
PE Boys
Rabbi Mendy Hirsch
Boys Program Director
Fruma Karp
Office
Henie Tennenhaus
Office
Sharon Sanchez
Office
Margie Denburg
Social Media
Nechama Gutman
Public Relations
Margie Denburg
Director of Social Programs & Special Events
Rabbi Yossie Denburg
Dean
Galia Avni
Infant Teacher
Morah Rivka Denburg
Head of School
Jessica Govia
Infant Teacher Assistant
Eriana
Early Childhood: Infant Asst.
Chaya Brown
Toddler Teacher
Michelle Perez
Toddlers Assistant
Maria Aquije
Toddlers Assitant
Dina Salazar
EC-1 Teacher
Iris Azulay
EC-1 Assistant Teacher
Maria Charelli
Chana Brown
EC-2B Assistant
Miriam Kapuler
EC-2A Assistant
Sara Hyams
EC-2B Teacher
Chani Alperowich
Esther Croitoru
EC-2C Teacher
Erani
EC-2C Assistant
Batya Feinblum
EC-3A Teacher
Sara Eliyahu
EC-3A Assistant Teacher
Lucy Yehezkeli
EC-3B Teacher
Patricia Libreros
EC-3B Assistant Teacher
Chanie Haller
EC-3C Teacher
Tzippy Wolf
EC-3C Assistant Teacher
Tali Vasquez
EC-4A Teacher
Malka Zubchevich
EC-4A Assistant Teacher
Gittel Lazerson
EC-4B Teacher
Racheli Shahar
EC-4B Assistant Teacher
Sarah Cole
EC-4C Teacher
Koi Nevels
EC-4C Assistant Teacher
Bronya Amitay
EC Floater
Harleigh Meyer
EC Floater
Maria Boscan
EC Floater
Kayla Salzberg
EC Sub
Chana Sheinberger
Kindergarten Judaic Teacher
Chaya Friedman
Kindergarten Judaic Teacher
Andi Drucker
Kindergarten GS Teacher
Rosemary Castro Perdomo
Kindergarten General Studies Teacher KA
Rivka Yehudis Cherruf
Kindergarten Teacher Assistant
Irena Asaf
Kindergarten Teacher Assistant
Shoshana Neuwirth
Kindergarten Teacher Assistant
Chaya Eliefja
1st Grade Judaic Boys Teacher
Chana Mirise
1st Grade Boys General Studies Teacher
Henni Schecter
1st Grade Judaic Girls Teacher
Amy Marantz
1st Grade GS Girls Teacher
Malkie Kadosh
1st Grade Boys Judaic Studies Assistant
Penina Meyer
1st Grade Girls Assistant
Chanie Friedman
2nd Grade Judaic Boys Teacher
Nechama Slotnick
2nd Grade Boys
Rochel Rosenberg
2nd Grade Girls Judaic Studies
Devorah Leah Mizrahi
2nd Grade Girls Judaic Studies
Raizel Belove
2nd Grade Girls General Studies Teacher
Ruth Itelman
2nd Grade Girls General Studies Teacher
Rivka Weinberg
2nd Grade Girls Assistant
Malkie Safranovitz
2nd Grade Girls Assistant
Rabbi Shaya Denburg
3rd Grade Judaic Boys Teacher, Middle School Mehina Track
Rabbi Yisroel Haller
3rd Grade Boys Judaic Teacher
Mushkie Shechter
3rd Grade Girls Judaic Teacher
Simcha Lankry
3rd Grade Girls Judaic Assistant
Marissa Vail
3rd Grade GS Boys Teacher
Rabbi Avraham Granat
4th Grade Boys Judaic Teacher
Mushkie Shusterman
4th Grade Girls Judaic Teacher
Naomi Kisilevich
4th Grade GS Teacher
Rosie Levy
4th Grade Girls Assistant
Kayla Ramirez
Art Teacher
Mrs. Shifra Lamm
Guidance Counselor Girls
Rabbi Dovber Engel
Guidance Counselor Boys
Rabbi Ehud Kwin
5th Grade Boys Judaic Teacher
Perel Hodakov
5th Grade Girls Judaic Teacher
Halli Tarockoff
5th Grade General Studies Teacher
Rabbi Moshe Yaras
8th Grade Boys Rebbe
Rabbi Mendy Shanowitz
7th & 8th Grade Boys Gemara
Rabbi Shaya Denburg
7C Judaic Studies
Rabbi Ehud Kwin
Middle School Boys Judaic Studies
Rabbi Yosef Hodakov
6th/7th Grade Boys Rebbe
Captain Earl Keith
MS Boys General Studies
Evan Salomon
MS Boys General Studies
Sari Myhill
6th Grade Girls Judaic Teacher
Chaya Wilhelm
7/8th Girls Chumash Teacher
Chaya Engel
7/8th Girls Judaic Teacher
Shayna Granat
6/7 Girls Halacha/Parsha Teacher
Kayza Rochel Denburg
Middle School Girls Teacher
Deborah Weiss
MS Girls LA & SS
Mimi Shanowitz
MS Grade Girls Science
Sylvia Serraf
MS Math
Rabbi Yaakov Sheinberger
Dean of Judaic Studies
Helen Assous
Ivrit Teacher
Rabbi Shneur Wilhelm
Principal Boys Judaic Studies
Chaya Minsky
Principal Girls Judaic Studies
Dr. Josh Wise
Principal General Studies
Mrs. Goldie Rodman
Early Childhood Director
Mrs. Shoshana Lichy
Judaic Remediation
Haim Zagury
Security
Rabbi M. Lichy
Director of Admissions
Michal Zagury
Director of Finance
Rabbi Shloime Denburg
Director of Development
Rabbi Avraham Granat
Educational IT Support
Chayale Denburg
Assistant Director EC
Heather Schmulian
Drama
Michal Wilansky
Administrator